Форум Компании MinePlex Banking.
Вы хотите отреагировать на этот пост ? Создайте аккаунт всего в несколько кликов или войдите на форум.

Перейти вниз
beataw
Сообщения : 6
Дата регистрации : 2021-07-09
Возраст : 66
Посмотреть профильhttps://donice-duze.pl

Mini ogród zewnętrzny w donicach nowoczesnych Empty Mini ogród zewnętrzny w donicach nowoczesnych

Пт Июл 09, 2021 1:05 am
Wiele osób lubi mieć własny ogród z kolorowymi, pachnącymi kwiatami. Nie musisz się bez niego obejść także jesienią i zimą. Gdy znowu zrobi się chłodniej, warto założyć tzw. mini ogródek wewnętrzny i trzeba wiedzieć co to jest i jak działa i opracować spójną koncepcję.
Ogród wewnętrzny wnosi splendor ogrodu do Twoich czterech ścian. Oczywiście teraz szczególnie łatwo byłoby nazwać w ten sposób istniejące doniczki. Prawdą jest, że istnieje również klasyczna doniczka „w pomieszczeniu”, a wokół roślin podejmuje się pewien wysiłek ogrodniczy. Z kolei ogród wewnętrzny nie odnosi się zwykle do pojedynczych roślin, ale raczej do bardziej rozplanowanych terenów zielonych z różnymi roślinami. Różnorodność zewnętrznego ogrodu ozdobnego czy kuchennego należy odszukać w znacznie mniejszej formie we wnętrzu. Istnieje szeroka gama projektów ogrodów na zewnątrz, od angielskiego trawnika ozdobnego, przez „odrapany” dziki ogród do dobrze zorganizowanego ogrodu kuchennego. Różne formy ogrodów wewnętrznych znacznie się różnią. Mniej jednak chodzi o rodzaj użytkowania, tj. jako obszar ozdobny lub użytkowy, a o wiele bardziej o sposób, w jaki niejednorodna struktura różnych roślin łączy się w funkcjonujący mikrosystem na najmniejszej przestrzeni.
Bardzo prostą i równie powszechną formą ogrodów wewnętrznych są skrzynki na kwiaty, które tworzą niejako płynne przejście od zwykłej doniczki do „mini ogrodu”. Wykonane w szerokiej gamie kształtów i materiałów, oferują więcej miejsca niż zwykła doniczka i mogą na przykład łączyć cały parapet, tworząc ciągłą powierzchnię do sadzenia. Można w nich uprawiać klasyczne rośliny doniczkowe, ale także mniejsze rośliny ogrodowe, a nawet łączyć ze sobą, tworząc zupełnie nowy wygląd.
Ważne jest, aby istniejące rośliny, mimo rzekomo dużej przestrzeni, nie musiały walczyć z drapieżną konkurencją i żeby były odpowiednio zaopatrzone we wszystkie niezbędne zapasy – tj. wodę, światło i składniki odżywcze. Łatwo jest całkowicie obsadzić istniejącą przestrzeń i pozostawiać roślinom, które zwykle wciąż powiększają się pod względem wielkości i objętości, miejsce na własny rozwój. Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca, możesz nawet pozwolić uprawom kwitnąć w skrzynce na kwiaty i cieszyć się domowymi warzywami zimą.
Inną powszechną formą ogrodu wewnętrznego są butelki. Oznacza to nie tylko klasyczne butelki o wyprostowanym kształcie, stosunkowo krótkim korpusie i bardzo wąskiej szyjce. Dużo bardziej nadają się tu raczej nietypowe modele z dużą objętością brzucha, jak na przykład znane z rolnictwa koszykowe butelki. Ogrody butelkowe różnią się od wszystkich innych ogrodów wewnętrznych jedną podstawową rzeczą. Ogrody butelkowe mają nie tylko ograniczoną powierzchnię sadzenia, ale są ogrodzone i odgraniczone ze wszystkich stron. Butelki wyznaczają jasne granice w odniesieniu do objętości korzenia, objętości liści i dostępnych zasobów.
Wybór i skład pożądanych roślin są zatem szczególnie ważne w ogrodach butelkowych. Ponieważ zbyt łatwo nieodpowiednia roślina może wpłynąć na cały system ogrodowy na ograniczonej przestrzeni. A wąska szyjka butelki znacznie utrudnia konserwację i – w razie potrzeby – wymianę roślin. Regularne przeprojektowanie miniaturowego ogrodu jest, w przeciwieństwie do bardziej otwartych form ogrodu wewnętrznego, możliwe tylko w ograniczonym zakresie.
Ogrody wertykalne można bardzo łatwo ułożyć w formę zrozumiałą dla wielu osób z niewielką wiedzą ogrodniczą posługującą się terminem „wiszący kosz”. Ostatecznie oba rodzaje ogrodnictwa mają te same podstawowe cechy: zamiast wykorzystywać przestrzeń poziomo, różne rośliny są układane jedna na drugiej. Można to zrobić w formie wiszącej etażerki lub w formie wiszących koszy, koszyczków lub garnków. Ta forma ogrodnictwa znana jest również np. z wertykalnego ogrodu ziołowego, który można spotkać w wielu nowoczesnych kuchniach.
Inna forma szkółki pionowej, w przeciwieństwie do wariantów wiszących z ułożonymi w stos, poziomymi powierzchniami do sadzenia, może również wyglądać tak: Jeśli podłoże jest ułożone pionowo i zabezpieczone, na przykład rurą lub siatką, to podłoże może być dozowane z boku lub pod kątem. Uprawiaj różnorodne rośliny na górze. Stwarza to prawdziwy pionowy obszar sadzenia z niezliczonymi możliwościami. Na przykład w wypełnionej glebą plastikowej tubie z bocznymi wylotami roślin sałata może być doskonale uprawiana i uprawiana w ograniczonej przestrzeni. Dzięki podlewaniu z góry wszystkie rośliny są niezawodnie zaspokojone na ograniczonej przestrzeni i wspaniale się rozwijają. Nowoczesne donice do salonu wykorzystasz chcąc samemu zaprojektować wewnętrzny ogród. Należy najpierw pomyśleć o wielu możliwych roślinach, które doskonale harmonizują i wzbogacają przestrzeń życiową. Jednak przed założeniem samych roślin należy również zwrócić uwagę na „techniczne” elementy miniaturowych ogrodów, które można prowadzić w donicach ozdobnych. Rozsądnie – tak właśnie należy zajmować się roślinami ogrodowymi przez cały rok, a zwłaszcza latem.

MinePlex поставил(а) лайк

Вернуться к началу
Права доступа к этому форуму:
Вы не можете отвечать на сообщения